Drewno czy tworzywa sztuczne – co będzie dla Ciebie lepsze?

Podłoże ochronne wykonane z drewna wygląda zupełnie inaczej niż podłoże eventowe wykonane z tworzyw sztucznych. Co do tego nie ma wątpliwości. Drewno wygląda cieplej i dlatego dodaje więcej atmosfery przestrzennej. Jednak trzeba pamiętać, że korzyści związane z użytkowaniem podłoża z tworzywa sztucznego są znacznie większe. Coraz częściej osoby z branży eventowej pytają mnie, czy możemy wyprodukować plastikowe podłoże o cieplejszym wyglądzie. To naprowadziło mnie na dobry trop…

Europa Zachodnia preferuje drewno

Na przestrzeni lat zaobserwowałem, że podłoża drewniane cieszą się dużą popularnością na wydarzeniach w Europie Zachodniej. Jest tak dlatego, że są niedrogim rozwiązaniem, a co więcej, cechują się atrakcyjnym wyglądem i tworzeniem atmosfery, która jest dla wielu istotna. Istnieje jednak wiele wad związanych z podłożami drewnianymi: mają krótką żywotność, nie można po nich jeździć pojazdami takimi jak wózki widłowe i furgonetki, a ich powierzchnia jest nierówna i niestabilna, przez co stanowi zagrożenie dla pieszych. Ponadto drewno jest trudne do czyszczenia, przez co staje się niehigieniczne. Słoje drewna mogą też chłonąć tłuszcz, kwas i nieczystości.

Podłoża plastikowe mają o wiele więcej zalet

Porównaj te negatywne aspekty z zaletami podłoży plastikowych: oferują bezpieczne, stabilne rozwiązanie zarówno dla pieszych, jak i pojazdów, cechują się długą żywotnością i są łatwe do czyszczenia. Co więcej, Pleśń i bakterie nie są w stanie przeniknąć do materiału. Podłogi z tworzyw sztucznych można stosować również w pomieszczeniach i nadają się do użytku prywatnego – np. w ogrodach, na balkonach i kempingach.

Tworzywa sztuczne nie muszą być drogie

Na pierwszy rzut oka podłogi z tworzyw sztucznych mogą wydawać się drogim rozwiązaniem, ale jeśli dokładnie policzyć, różnica w cenie w porównaniu do podłóg drewnianych nie jest aż tak duża. W rzeczywistości czasami mogą być one tańszą opcją. Niemniej jednak pozostaje faktem, że podłogi plastikowe pozostawiają wiele do życzenia pod względem atmosfery. A dla sektora wydarzeń jest to bardzo istotny element

Struktura drewna na podłodze z tworzywa sztucznego

W takim razie… W jaki sposób cieszyć się z dobrej atmosfery podczas korzystania z plastikowego podłoża? Mój pomysł na to był bardzo prosty: na nasze plastikowe podłoża trzeba nałożyć teksturę drewna. To, co nastąpiło później, to poszukiwanie zrównoważonego sposobu produkcji tego rodzaju powierzchni. To, czego nie chcieliśmy, to zmniejszenie tekstury drewna w wyniku zużycia lub czyszczenia już po jednokrotnym, czy dwukrotnym użyciu podłogi. Drukowanie okazało się nieopłacalne, ponieważ atrament nie wiązał się wystarczająco dobrze z HDPE (polietylenem o wysokiej gęstości). Co więcej, atrament nie był wystarczająco odporny na zarysowania.

Rozwiązanie: etykietowanie w formie!

Więc co zrobiliśmy? Cóż, opracowaliśmy nową formę, która umożliwiła nam wykorzystanie IML (etykietowania w formie) podczas procesu produkcyjnego. Innymi słowy, folia o strukturze drewna jest naciągana na sześciokątną płytkę podczas procesu formowania wtryskowego, powodując niejako fuzję tych dwóch materiałów.

Gwarantuje to bezpieczne wiązanie i optymalizuje poziom odporności podłoża na zarysowania.

Woodhex?

Jestem bardzo dumny z naszego plastikowego podłoża, które cechuje się chropowatym, drewnianym wzorem. Pozostało wymyślić dla niego dobrą nazwę. Składa się ono z sześciokątnej płytki z drewnianym nadrukiem, więc Hexwood lub Woodhex byłyby oczywistymi opcjami. Jednak nasi projektanci wymyślili już teraz także wzory trawy, kamyków, wody i wiele innych. Użycie słowa „wood” nie wskazywałoby na wszelkie możliwości, jakie daje nam technologia IML.

Masz dobry pomysł na odpowiednią nazwę? Proszę, daj mi znać. Chciałbym usłyszeć, co myślisz na ten temat!

Drewno czy tworzywa sztuczne – co będzie dla Ciebie lepsze?